وسیله‌ای که به کمک جریان الکتریکی، عملیات جابه‌جایی حجم هوا را انجام می‌دهد، فن‌ محوری (Axial) گویند. از فن‌ محوری (Axial) به منظور ایجاد جریان هوا در بسیاری از دستگاه‌های صنعتی تبرید و تهویه مطبوع استفاده می‌شود. همچنین از نظر کاربرد جهت کشیدن یا دمیدن هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دو دسته دمنده و مکنده تقسیم می‌شوند. در سردخانه‌های صنعتی از فن‌های دمنده استفاده می‌شود.

 

نحوه کارکرد فن‌ محوری

در سردخانه‌های صنعتی (کندانسور و اواپراتور) از فن‌های دمنده محوری (Axial) استفاده می‌شود. در این فن‌ها جریان هوا موازی محور فن است. فن دمنده هوار را از بیرون به به داخل یک فضا می‌کشند این در حالی است که برای مکیدن هوا از داخل یک فضا و به بیرون فرستادن آن، فن مکنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خصوصیات پره‌ها و جنس فن در شرکت‌های مختلف متفاوت است. در فن‌های عادی اتصال پره‌ها به بدنه جوشی بوده ولی در فن‌های خاص اتصال پره‌ها پیچی بوده در نتیجه دوام، قدرت هوادهی و قیمت بالاتری نسبت به فن‌های عادی خواهد داشت.

فن محوری (Axial )توسط شرکت‌های مختلفی در ایران ساخته و عرضه می‌شوند اما بهترین برندهای فن موجود در بازار ایران برندهای زیر است.