یک مبدل حرارتی است که انتقال حرارت بین دو ماده مختلف را بواسطه افزایش سطح حرارت انجام می‌دهد. انتقال حرارت و تبادل انرژی در کویل می‌تواند با مواد متفاوتی انجام شود. برای مثال در نوع فریونی از طریق عبور جریان هوا از آن به کمک فن، گرما از مبرد گازی گرفته و یا به آن داده می‌شود که به دسته اول کندانسور و دوم اواپراتور می‌گویند. 

تیپ دیگر مبدل‌های حرارتی آب درون لوله‌های آن جریان دارد و معمولا در فن کویل استفاده می‌شود. که از آن‌ها جهت خنک کردن آب در دستگاه‌های صنعتی نیز کاربرد بهره می‌گیرند. علاوه انواع فوق، نوع آخر که جهت خنک سازی روغن استفاده می‌شود، روغن در لوله‌های آن جریان دارد که با توجه به لزجت بالای روغن از لوله با سایز بالا استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده

هر دستگاه کویل از ورق آلمینیومی یا آهن به عنوان پلیت، لوله مسی، فین و یو تشکیل شده است. جنس و ضخامت پلیت و میزان مقاومت آن با توجه به سایز مبدل می تواند متفاوت باشد. جنس و ضخامت لوله نیز می‌تواند بسته به شرایط کاری  و سفارش مصرف کننده متفاوت در نظر گرفته شود و مس یا آلمینیوم باشد. 

فین‌های آن از جنس آلمینیوم و مس بوده و باتوجه به دمایی که در آن کار می‌کند می‌تواند تراکم آن کم یا زیاد شود. جنس فین آلمینیومی نیز ممکن است ساده، آبی (blue)، طلایی (gold)، پوشش رنگ هلندی (blaye gold) باشد که به ترتیب ساده نسبت به بقیه از مقاومت کمتری نسبت به خورد خوردگی و گرد و غبار برخوردار است. این ویژگی در فین با پوشش رنگ هلندی از همه بیشتر است از این رو در مناطق مرطوب و اسیدی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

شکل ظاهری

کویل‌ها را با توجه به شکل ظاهری، جنس کویل و سایز لوله می‌توان دسته بندی کرد که بر اساس شکل ظاهری به 4 دسته زیر تقسیم می‌شوند.

عمودی: این دسته به نحوی طراحی وساخته می‌شوند که هوا از چپ به راست یا برعکس، از صفحات فین عبور می‌کند.

افقی: در این دسته هوا از پایین به بالا و در راستای عبور از فن بالای آن جریان دارد.

V شکل: این نوع بیشتر در سیستم‌های تهویه مطبوع بخصوص چیلرها و سردخانه‌های بالا و زیرصفر با ظرفیت‌های بالا کاربرد دارد. در جهت حرکت هوا در این مدل  از پایین به بالا است.

خم: در سیستم‌های تهویه مطبوع که ابعاد دستگاه دارای محدودیت یا فرم خاصی باشد و سرخانه‌های بالا و زیرصفر با ظرفیت کم استفاده می‌شود. جهت حرکت هوا به نحوی است که ابتدا از یک سمت وارد مبدل شده و سپس به سمت بالا پرتاب می‌شود.

شرکت تهویه مدرن با سابقه طولانی در ساخت انواع فریونی و آبی پس از چندین سال تجربه و کوشش فراوان در صنعت کویل سازی اقدام به تولید در مدل‌های زیر نموه است که به اختصار به توضیح هر کدام می‌پردازیم.