تهویه مدرن در تولید چیلر بوران (BOORAN) قیمت پایین در کنار کیفیت حداکثری را هدف قرار داده است و محصولاتی با قیمت مناسب نسبت به کیفیت بالای آن تولید کرده است. این سری بیشتر مناسب مصارف مسکونی، اداری و مکان‌هایی است که صدا و روغن‌کاری پایین مدنظر می‌باشد زیرا این سری چیلرها اکثرا از کمپرسورهای اسکرال هرمتیک (hermetic) که لرزش کمتری دارند، بهره می‌برند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که این کمپرسورها از قدرت خوبی برخوردار هستند پس با در نظر گرفتن شرایط می‌توان از این چیلرها در صنعت نیز استفاده کرد.

کمپرسور

کمپرسورهای فوق، هرمتیک (hermetic) بوده و قابلیت تعمیر را ندارند. در این چیلرها از کمپرسورهای شرکت کوپلند که زیر مجموعه EMERSON  آمریکا می‌باشد، به دلیل کیفیت بالای آن‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر کمپرسورهای اسکرال موجود در بازار ایران ساخت کارخانه‌های آمریکا، تایلند و چین می‌باشند. از خصوصیات این کمپرسورها می‌توان به شیر قطع کننده خط مکش SUCTIONSHUT-OFF VALVE، کنترل دمای سیم پیچ موتور Motor Winding Temp Control و کنترل جهت چرخش موتور به صورت Main Control  اشاره نمود. باید یادآور شد که تنها در دو مدل از چیلرهای سری بوران (BOORAN) یعنی CI و CW از کمپرسورهای سیلندر پیستونی سمی هرمتریک رفکامپ (REFCOMP Semi Hermetic Compressor) استفاده می‌شود که صدای بیشتری داشته و برق بیشتری نسبت به اسکرال‌ها مصرف می‌کنند. البته هدف از قرار دادن این دو مدل در چیلرهای سری بوران قیمت پایین و بصرفه در کنار کیفیت بالای این محصولات بوده است.

لازم به ذکر است که در صورت شرایط کاری با هوای خنک تر و یا نیاز آب گرمتر در خروجی، کمپرسور توان ارائه بار برودتی بیشتری را دارد.

بدنه

چیلر بوران دارای بدنه مقاوم با ضخامت بالای ورق  محافظ کوئل و کاور شده به صورت فریم پیچ و مهره‌ای استیل و استراکچر فولادی و آلمینیومی که با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ای با ضخامت مناسب تولید می‌شود. فریم به صورت Full Modular تعبیه گردیده و امکان نصب و اسمبل شدن در مکان پروژه را دارد. بدنه بسیار مقاوم و زیبا جهت جانمایی در انواع پشت بام های دارای باغچه و صنعتی می‌باشد.

دارای پیچ و مهره استیل ضد زنگ که باعث زیبایی ظاهری دستگاه می‌شود.
4 عدد قلاب مقاوم در مکان مناسب جهت بلند کردن آسان و مطمئن دستگاه از مکان قلاب‌ها
دارای ورق محافظ CNC شده کویل کندانسور و پوشش بخش خط مایع و کمپرسور در اکثر مدل‌ها
دارای لرزه گیر شاسی جهت جلوگیری از ارتعاش احتمالی چیلر به شاسی یا سازه مستقر بر روی آن

کندانسور

لوله‌های مسی استفاده شده در کندانسور برند مس قائم با سایز 3/8 اینچ و به صورت داخل شیاردار (INNER GROOVED) و اکسپند شده است. نوع قرارگیری کندانسور به صورت عمودی و  V شکل و با تراکم فین مناسب همراه با فین آلومینیومی موجدار و پنجره‌ای با برند آلومینیوم پارس که با صخامت مناسب به کار گرفته می‌شوند. لحیم کاری با سیم جوش نقره 5% (تست شده با گاز نیتروژن فشار Psi 500) انجام می‌شود.

حجم کندانسور متناسب با ظرفیت چیلر و با در نظر گرفتن شرایط محیطی است که توسط نرم افزار محاسبه می‌گردد.

فن

محصولات با فن محوری قطر  80-63-50-40 سانتیمتر از برندهای DAMANDEH-ZILABEG-EUROVENT-ELSA با کلاس حرارتی F و با حجم هوادهی بالا که با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر است، تولید می‌شود. این فن ها از کیفیت خوبی برخوردار بوده و دارای صدای کم و هوادهی بالایی هستند.

اواپراتور

اواپراتور پوسته و لوله با درپوش شیت تیوپ تراشیده شده به صورت یکپارچه و دارای بافل هایی از خانواده PP با دوام بالا جهت ایجاد جریان مغشوش، پورت سنسور انجماد، که قابلیت اضافه کردن گرمکن برقی ضد یخ زدگی را طبق سفارش دارا می‌باشد، تولید درپوش ها به صورت یکپارچه صورت می‌گیرد.

از دولایه رنگ اپوکسی جهت مقاومت بالا در قسمت پوشش اواپراتور، از ماشین آلات CNC در تولید تیوپ شیت و درپوش در راستای بهبود تلرانس های ساخت، افزایش دقت تولید و همچنین از مغشوشگر جریان مبرد ستاره ای جهت افزایش راندمان داخل لوله های مسی مبدل پوسته و لوله استفاده می‌گردد. لوله‌های مورد استفاده از شرکت مس قائم و با ضخامت بالا( 0.8 میلیمتر) و بدون درز می‌باشد.

اواپراتور قبل از نصب بر روی شاسی چیلر بوران به صورت کامل عایق حرارتی می‌شود.

تابلو برق

تابلو برق نصب شده بر روی چیلر بوران با مشخصات HZ50/PH3/V380 و درجه حفاظت IP55، دارای دو درب جهت محافظت ترموستات و چراغ های سیگنال در مقابل نورآفتاب، آب باران و دیگر عوامل تعبیه گردیده است. این تابلو برق‌ها دارای لرزه گیر جداگانه، جهت جلوگیری از انتقال ارتعاش کمپرسورها به تابلو برق و همچنین فن‌های مکنده یا دمنده با فیلتر مناسب جهت محافظت تابلو برق است.

چراغ LED همراه با میکروسوئیچ، جهت سهولت دسترسی و استفاده از تابلو برق در تاریکی بکار برده شده است. اتصال سیم ارت به زمین، که تحویل و برقراری شبکه ارت با مقاومت کمتر از دو اُهم را بر عهده دارد، ضروری و برعهده خریدار است. تمامی تابلو برق‌های بکار رفته در چیلرهای شرکت بوران دارای کاور فلزی زیر ترمینال، جهت حفاظت کابل های ورودی به داخل تابلو برق است.

امکان دو نقطه دسترسی (STOP/START) روشن/ خاموش که یکی از آنها در صورت اضطرار به کار گرفته می‌شود. ترموستات دیجیتال مورد استفاده، عمدتاً از برند (ATONIX) که قابلیت کنترل سه نقطه‌ای دما را دارند. دارای کلید محافظ جان سه‌فاز، جهت جلوگیری حداکثری از برق‌ گرفتگی یا اتصال بدنه برق اصلی دستگاه که باعث جلوگیری از حوادث می‌شود.

فضای داخل تابلو برق بزرگ در نظر گرفته می‌شود که این موضوع باعث عیب یابی آسان، دسترسی و تعمیر راحت تر تابلو برق می‌گردد. برای حفاظت کابل ها از گلند فلزی و فلکسیور استفاده می‌شود. تابلو برق ها شامل چراغ سیگنال جداگانه برای هشدار است.

تابلو برق دارای پریز برق V220 جهت انجام امور ضروری در مکان نصب چیلر است. وجود راهنمای سیم بندی ترمینال جهت سهولت کابل کشی و عیب‌یابی که باعث راحتی مسئول سرویس نگهداری چیلر می‌شود. لازم به ذکر است که تمامی ترمینال‌ها دارای شماره ترمینال و سیم بندی‌ها دارای وایرشو و شماره سیم می‌باشند.

داکت، ریل و ترمینال تابلو برق‌ها از برند رعد است که مطابق با استاندارد های بین المللی تولید می‌شوند. در سیم بندی تابلو برق ها از مرغوب ترین سیم های موجود در بازار مانند:(سیم و کابل همدان، کاوه، تک، زرسیم و …) استفاده می‌شود. بدنه تابلو برق‌ها از ورق گالوانیزه با ضخامت بالا و با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشیده شده است.

تجهیزات مکانیکی

تجهیزات مکانیکی و برودتی سیستم به صورت کامل و طبق استاندارد اخذ شده ASHREA  توسط شرکت تهویه مدرن استفاده می‌شود. تجهیزاتی مکانیکی بکار رفته در مدل‌های چیلر بوران عبارتند از:

اویل سپراتور (جهت طول عمر کمپرسور و جلوگیری از فرار روغن و افزایش راندمان سیستم)
چک ولو (کاهش مصرف برق و جلوگیری از فشار مایع کندانس شده بر روی کمپرسور)
منبع رسیور (جهت جلوگیری از هدر رفت مبرد در زمان تعمیر نگهداری و حفظ برودت در زمان بروز گرماهای ناگهانی)
U تراپ (جهت ایجاد محافظت بیشتر در برابر فرار روغن از کمپرسور)
اویل پرشر
های اند لو
فیلتر درایر
گیج ها
لرزه گیر های رفت و برگشت
اکسپنشن

لازم به ذکر است استانداردهای مبنا جهت طراحی و تولید دستگاه‌ها عبارتند از:

ASTM-ASME-NEMA-ASHRAE-TEMA

نرم افزارهای به کار گرفته شده در طراحی عبارتند از:

SELECT COOLSELECTOR-TECHNISOLVE LEONARDO- HEATTRANSFER-THERMAL DESIGN

در زیر به معرفی مدل‌های چیلر بوران (BOORAN) می‌پردازی