یکی از مهمترین ارکان برای داشتن یک سردخانه با دمای لازم عایق کردن دیوار‌ها، سقف و کف سالن‌های سردخانه است که برای دستیابی به این مهم از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. با توجه به آب و هوای شهر و منطقه‌ای که سردخانه در آن احداث می‌گردد و دمای داخلی سالن (اختلاف دمای بیرون و داخل)، ساندویچ پانل با ضخامت مناسب نصب می‌گردد. پانل‌ها در ضخامت‌های 5، 7، 10، 15 و 20 سانتیمتر تولید می‌شوند. برای تجهیز دیوارهای یک سردخانه از پانل دیواری و برای سقف از پانل سقفی استفاده می‌شود. پانل‌های سقفی معمولا بصورت 3 و 5 گام و پانل‌های دیواری سه نوع ساده، دیواری و صاف تقسیم می‌شوند. پانل‌های دیواری دارای پیچ مخفی هستند.

اجرای تشکیل دهنده

ورق

ورق بکار رفته در ساندویچ پانل می‌تواند از جنس گالوانیزه، آلمینیوم، فویل یا حتی کاغذ کرافت بصورت پیش‌رنگ با ضخامت 0.4 یا 0.5 میلیمتر باشد. پانل‌‌ها در دو نوع یک و دو رو ورق تولید می‌شوند. در پانل‌های سقفی معمولا یک رو ورق الوانیزه (سطح بیرونی) و یک رو فویل یا کاغذ کرافت (سطح داخلی) قرار داده می‌شود.

ورق ساندویچ پانل

فوم جامد

فوم بین ورق‌ها باید در مقابل حلال‌ها، روان‌کننده‌ها، روغن، اسید، دود کارخانجات، قارچ و میکروب مقاوم بوده و دچار پوسیدگی نشود. یکی دیگر از ویژگی‌های فوم خوب و استاندارد این است که از مواد اولیه‌ای ساخته شود تا بو نداشته و سلامتی انسان و حیوان را به خطر نیاندازد. فوم‌های سخت پلی‌یورتان یکی از بهترین مواد شناخته شده برای عایق‌کاری جهت قرار گیری بین ورق‌ها و عایق سازی سرخانه است.

یکی از نکات مهم در فوم‌های تولیدی ساندویچ پانل که بسیار حائز اهمیت می‌باشد، ضد حریق بودن فوم است که با توجه به قرار‌گیری بین دو ورق و در دسترس نبودن آن جهت اطفا حریق در زمان آتش سوزی مهم بوده و در چندین درجه محافظت در برابر آتش ساخته می‌شوند. پانل در ابعاد مختلفی ساخته می‌شود که با توجه به سازه ساخته شده این ابعاد متفاوت است.

این محصول دارای عمر نسبتا طولانی بوده و قابلیت استفاده مجدد در دیگر سازه‌ها را دارا می‌باشد. پانل‌های طراحی شده تحت لیسانس اروپا در ابعاد مختلف، وزن کم و سبک جهت سهولت در حمل و نقل و بارگیری در رنگ بندی متنوع و زیبا تولید و عرضه می‌شود.

فوم ساندویچ پانل

تجهیزات جانبی

جهت دوام بیشتر، آب‌بندی و زیباسازی در زمان نصب از تجهیزات پانل یا فلاشینگ (آبرو، کرو، کله خروسی، خط القعر، خط الراس) هم رنگ و متناسب با پانل مصرف شده، استفاده می‌گردد.

تجهیزات جانبی پانل

برندها

امروزه ساندویچ پانل توسط شرکت‌های بسیاری در ایران ساخته و جهت مصرف روانه بازار می‌شود که از بین آن‌ها سه شرکت زیر محصول اشاره شده از کیفیت بیشتری در قسمت ورق و فوم برخوردار است.