کلیات دستگاه

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در صنعت تهویه مطبوع تولید شده و توانسته‌است، با استفاده از خصوصیات و مزایا جای خود را میان دیگر دستگاه‌ها باز کند روفتاپ پکیج است که با نام پکیج اسپلیت و پکیج یونیت نیز شناخته می‌شود.

روفتاپ پکیج به منظور ایجاد گرمایش و سرمایش عموما در پروژه‌های تجاری و صنعتی مانند سالن‌ها بکار می‌رود. این دستگاه در واقع از یک چیلر همراه با هواساز تشکیل شده است که دارای کویل بوده و مستقیما گاز مبرد در آن جریان دارد. روفتاپ به عنوان یک دستگاه مستقل در پشت بام مکان‌هایی که دارای فضایی با متراژ و حجم بالا باشد و دمای یکسان مورد نیاز باشد، نصب و استفاده می‌گردد.

 

کویل 

روفتاپ پکیج دارای کویل سرمایش و گرمایش مجزا بوده و در تولید هوای خنک با ایجاد جریان هوا توسط فن و عبور هوا از روی کویل، هوا با دمای موردنظر تولید شده و از طریق کانال در تمام فضای موردنیاز توزیع می‌شود. تامین گرمایش در روفتاپ پکیج به کمک آب گرم انجام می‌شود.

 

کنترل جریان هوا

در روفتاپ پکیج کنترل دمای محیط در سیستم، توسط ترموستات انجام می‌شود که معمولا در محیط یا کانال برگشت هوا نصب تا فرمان انجام این کار را به موتور دستگاه صادر کند. این دستگاه مانند هواساز از 3 کانال هوای رفت، برگشت و هوای تازه محیط تشکیل می‌شود. بیش‌تر این سیستم‌ها دارای کنترلر چند منطقه‌ای هستند به این معنی که در چند بخش مختلف عملیات کنترل هوا را انجام می‌دهد.

 

ویژگی‌های مهم روفتاپ پکیج

قابلیت نصب PLC

کنترل هوا بوسیله ترموستات

عدم نیاز به لوله‌کشی طولانی