داکت اسپلیت یک سیستم HVAC است که از دو قسمت کندانسور (یونیت خارجی) و هواساز (یونیت داخلی) تشکیل می‌شود. این دستگاه علاوه بر اینکه در فصول سرد سال محل را گرم و هوای داخل اتاق را به گردش در می‌آورد، در مواقعی که هوا گرم است عملیات خنک‌سازی را انجام می‌دهد.

 

اجزای تشکیل‌دهنده

کندانسور در داکت اسپلیت از قطعاتی چون پروانه، کمپرسور، دینام، فین و… تشکیل می‌شود.

هواساز این دستگاه شامل پروانه، فیلتر، کویل، سینی، اواپراتور و… است.

 

نحوه کارکرد

هواساز این دستگاه در سقف و بصورت توکار نصب شده و با استفاده از یک کانال زیر خود یا کانال کشی هوای داخل را مکش کرده و به داخل هواساز ارسال می‌کند. همچنین هوای تازه را بوسیله کانال‌کشی به اتاق‌ها و… انتقال می‌دهد. این سیستم برای خنک‌سازی از روشی مشابه کولر گازی و برای گرم کردن از گردش آب گرم درون داکت اسپلیت استفاده می‌کند.

 

انواع داکت اسپلیت

این دستگاه هم مانند سایر سیستم‌های تهویه مطبوع انواع مختلفی دارد که با توجه به ویژگی‌های آنقیمت متفاوت می‌باشد. داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر و معمولی تولید می‌شود. تفاوت این دو در این است که در اینورتر، موتور الکتریکی به شکل متغیر کار می‌کند. منظور از دور الکتریکی متغیر این است که با توجه به میزان دمایی که تنظیم می‌شود دور موتور تغییر کرده و با تغییر سرعت دمای مورد نیاز را برقرار می‌سازد. یعنی در مواقعی که محیط خنک شود دور موتور کم و در زمان افزایش دما دور موتور زیاد شده و همین امر سبب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

این درحالی است که در نوع معمولی دور موتور ثابت و موتور با سرعت ثابت و مدام کار می‌کند و تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی‌شود و حتما باید خاموش یا روشن شود. همین امر سبب افزایش مدت زمان کارکرد دستاه و مصرف بیشتر انرژی می‌گردد.

 

مزایا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های داکت اسپلیت که سبب برتری این محصول نسبت سایر رقبا می‌شود قیمت و کارایی مناسب آن است. این دستگاه علاوه بر اینکه هوا را فیلتر می‌کند، هوای مطبوع را وارد سیستم می‌نماید. همچنین کانال‌های مصرفی در آن به علت کیفیت بیشتر هوای ورودی، از کولر آبی کوچکتر است که همین امر باعث زیبایی بیشتر دریچه‌های داخل ساختمان می‌گردد. داکت اسپلیت بصورت مستقل عمل می‌کند، پس به تنهایی می‌تواند محیط را گرم و سرد سازد و تهویه مطبوع چند ساختمان را بصورت همزمان و با کیفیت یکسان انجام دهد. راندمان گرمایش و سرمایش آن بسیار بالا می‌باشد.

 

معایب

مهمترین ضعف این سیستم این است که ترموستاتی که در آن استفاده می‌شود دمای بزرگترین محیط از محل مورد نظر را اندازه‌گیری کرده و طبق آن دمای اتاق‌ها و سایر مکان‌ها تعیین می‌شود. گرمایش ضعیف، عیب دیگر این سیستم است.